Moritanya İslam Cumhuriyeti ile 7 İş Birliği Anlaşması İmzalandı

Cezayir, Moritanya ve Senegal’e gerçekleştirilen 2018 yılının ilk Afrika resmi ziyareti, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve DEİK’in organizasyonu ile 27 Şubat 2018- 2 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.  

Yaklaşık 350’den fazla Türk ve Moritanyalı iş insanının katılım gösterdiği Forumda, DEİK ve UNPM arasında Türkiye-Moritanya İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalandı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Moritanya’nın birçok sektörde yatırım potansiyeli yüksek olan bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin büyük tecrübeye sahip olduğu inşaat ve turizm başta olmak üzere birçok alanda Moritanya ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade eden Tüfenkci, “Yatırımların sağlıklı bir şekilde yapılması için iki ülkenin hükümet yetkilileri üzerine düşeni yapmalı ve karşılıklı olarak iş dünyasının işleri kolaylaştırmalıyız” dedi. Moritanya’da yaklaşık 50 Türk firmasının balıkçılık alanında faaliyet gerçekleştirdiğini belirten Bakan Tüfenkci, “Moritanya’nın bereketli denizlerinde sadece balık avlamak değil, su ürünlerine ilişkin farklı alanlara da yatırım yapmamız lazım. Biz ülke olarak Türk girişimcilerini destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

 

Balıkçılık, madencilik ve özellikle de helal gıda alanında iş birliği fırsatları 
Moritanya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Naha Mint Hamdi Ould Mouknass, Türkiye ile Moritanya arasındaki sınai yatirim ve ticari ilişkilerinin potansiyelini arttırmak için balıkçılık, madencilik ve özellikle de helal gıda alanında iş birliği fırsatları olduğunu söyledi. Mouknass, helal gıdanın dünya pazarındaki büyüme oranına bakıldığında iki ülkenin kazancı için birlikte kazanması gerektiğini belirtti.

”Türkiye ile Moritanya arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın da hayata geçirilmesinin önemli”
TİM Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Mehmet Büyükekşi ise, “Moritanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Türkiye’nin Afrika Açılım Politikası sayesinde, ikili ve çok taraflı platformlarda üst düzey temaslar ile her geçen gün gelişmektedir” dedi. Türk iş dünyasının kazan-kazan ilkesi ile, Moritanya’nın mallarını dünyaya tanıtmak istediğini belirten Büyükekşi, ‘Yatırımların Korunması ve Teşviki Anlaşması’nın yanısıra Türkiye ile Moritanya arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın da hayata geçirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

“Moritanya Türkiye’nin 350 milyon nüfuslu Batı Afrika pazarına açılan kapılarındandır.
Dünya Bankası’nın Ekonomik Görünüm 2016 Raporu’nda Moritanya’nın en çok reform gerçekleşen ülke olmasının tesadüf olmadığını belirten Büyükekşi, “Moritanya Türkiye’nin 350 milyon nüfuslu Batı Afrika pazarına açılan kapılarındandır. Bu ziyaret vesilesiyle yeni yatırımların gündeme geleceği inancındayız. Moritanya, Türk balıkçılık ve su ürünleri sektörü açısından büyük bir cazibe merkezidir” dedi.
“Moritanya’da İş Ortamı: Türk Firmasının Deneyimleri” adlı sunumu gerçekleştiren Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Kaymak, “Ortak tarihi kültürel mirasa ve dini değerlere sahip Moritanya ile Türkiye arasındaki dostluğun, yeni işbirliklerine vesile olacağını düşünüyorum” dedi.
Forumda, DEİK ile UNPM arasında Türkiye-Moritanya İş Konseyi Anlaşması İmza Töreni gerçekleştirildi.
Türkiye Cumhuriyeti ve Moritanya İslam Cumhuriyeti Cumhurbaskanları nezdinde hükümetler arasında, balıkçılık ve deniz ekonomisi, tarım, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, turizm, madencilik, diaspora ve eğitim alanlarında 7 anlaşma imzalandı.

TÜRKİYE-MORİTANYA TİCARİ İLİŞKİLERİ (Ekonomi Bakanlığı, 2017)
Toplam dış ticaret hacmi: 132 milyon ABD Doları
Türkiye’den Moritanya’ya yapılan ihracat: 87 milyon ABD Doları
Başlıca ihracat kalemleri: Demir veya alaşımsız çubuklar, makarna, çimento, hijyenik havlular.
Türkiye’nin Moritanya’dan yaptığı ithalat: 45 milyon ABD Doları
Başlıca ithalat kalemleri: Et, sakatat ve deniz hayvanı unu ve pelletleri, balık yağları, hayvan derileri ve balıklar.
Dış ticaret dengesi: Türkiye lehine 42 milyon ABD Doları

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password