TSK Güçlendirme Vakfı Şirketleri Ar-Ge Liginin Zirvesinde

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan “Türkiye’nin en büyük 1000 İhracatçı Firması” araştırması kapsamında elde edilen verilere göre hazırlanan AR-GE 250 Araştırmasının sonuçları açıklandı. Turkishtime Dergisi tarafından hazırlanan ve en fazla AR-GE yatırımı yapan firmaları gösteren araştırmaya göre, listenin ilk on sırası içerisinde Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı; 4 Şirketi ve 2 Dolaylı Bağlı Ortaklığı ile yer aldı.
Araştırma, 2015 yılında şirketlerin AR-GE harcamalarının 2014 yılına nazaran 1 milyar TL artarak 4.6 milyar TL’ye çıktığını ortaya koydu. AR-GE harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki payı da yüzde 1.01 olarak gerçekleşti. Araştırmaya dahil olan 250 şirketin AR-GE’de çalışan personel sayısı ise 15 bin 975 oldu.
AR-GE 250 Listesi’nin birinci sırasında 2014 yılında olduğu gibi yine ASELSAN yer aldı. ASELSAN rakiplerini hem harcamalar hem personel anlamında açık ara geride bıraktı. Listeye TUSAŞ üçüncü, ROKETSAN beşinci ve HAVELSAN sekizinci sıradan girme başarısı gösterdi. Vakfın Dolaylı Bağlı Ortaklarından, NETAŞ dokuzuncu, Mercedes-Benz Türk onuncu ve TUSAŞ Motor on beşinci sırada kendilerine yer buldu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password