Türkiye’nin uzaydaki yolcuğu hız kesmeyecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) Müdürü Lokman Kuzu, TÜRKSAT 6A uydusunu 2019’un sonunda bitirmeyi hedeflediklerini, görüntü uydusu İMECE’ye de bu ay başlayacaklarını bildirdi.

Kuzu, enstitünün uydu teknolojileri konusundaki çalışmalarına ve Göktürk-1 uydusuna ilişkin bilgi verdi.

Göktürk-1 uydusunun çözünürlüğünün 0,5 metre olduğunu, yani yeryüzündeki 0,5 metrelik alanının bir piksel olarak gösterildiğini ifade eden Kuzu, şöyle konuştu:

“Göktürk-1 uydusu bir insanı tekil olarak gösteremez ama bir aracı, uçağı veya askeri araçları gösterebilir. Göktürk-2 uydusunun çözünürlüğü 2,5 metre. Bu, Göktürk-1’de 0,5 metre olduğu için bir eksende 5 kat, iki eksende 25 kat çözünürlüğü yüksek görüntü demek. Google Map şu anda 0,5 metre çözünürlükte görüntüler veriyor ama eski görüntüler veriyor. Bu görüntüleri anlık veya haftalık almak istiyorsanız size parayla satıyorlar. Hatta istihbari bilgi içerebildiği için anlık görüntüleri vermek istemiyorlar. Bu anlamda Göktürk-1 uydusu hem Hava Kuvvetleri Komutanlığının gücüne güç katacak, hem de sivil alanda çeşitli uygulamalarda kullan%B

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password