Arçelik AŞ Genel Müdürü Bulgurlu:”Geçen yıl 265 enerji verimliliği projesi gerçekleştirdik”

Arçelik AŞ Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, 2016 yılında enerji verimliliği faaliyetleri kapsamında 265 enerji verimliliği projesi gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bulgurlu,  Arçelik’in 1999 yılında Türkiye’nin ilk A enerji sınıfı buzdolabını, 2004’te Avrupa’nın en verimli buzdolabını, 2005’te Türkiye’nin ilk A enerji sınıfı klimasını, 2011’de ise A+++ enerji seviyesinden yüzde 10 daha verimli ilk bulaşık makinesini ve Türkiye’de üretilen ilk A+++ enerji sınıfı klima ve derin dondurucuyu tasarladığını anımsattı.

Arçelik’in enerji verimliliği çalışmalarıyla 24 MW gücünde bir güneş santralinin sağladığı 37 milyon kwh eşdeğeri tasarruf elde ettiğini belirten Bulgurlu, 2016 yılında enerji verimliliği faaliyetleri kapsamında 265 enerji verimliliği projesi gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Bulgurlu, devreye aldıkları çeşitli projelerle yıllık 133.217 GJ enerji tasarrufu ve 11 bin 594 ton CO2e emisyon azalımı sağladıklarına dikkati çekerek, “Ortaya çıkan tasarruf miktarı 12 bin 500 hanenin 1 yıllık toplam elektrik tüketimine karşılık gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

İlk defa 2012 yılında hayata geçirdikleri yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş elektrik temini uygulamalarının devam ettiğini hatırlatan Bulgurlu, şunları da kaydetti:

“Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş elektrik temin oranımız 2016 yılında yüzde 80’i aştı. Su verimliliğine yönelik faaliyetlerimiz kapsamında ise, 2011-2015 yılları arasında Arçelik işletmelerinde tasarruf edilen, geri dönüştürülen, geri kazanılan ve yeniden kullanılan su miktarı yaklaşık 870 bin m3 oldu. Bu miktar yaklaşık 1,1 milyon hanenin günlük su tüketimine eşdeğerdir.”

– “Geri dönüşümle 2016’da 7 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar tasarruf sağladık”

Hakan Bulgurlu, enerji verimliliğinin Türkiye’de hem rekabeti artıracak, hem de ekonominin uzun vadeli sürdürülebilir büyümesine öncülük edecek öncelikli konulardan biri olduğunu bildirdi.

Kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşlar olarak bu konuda sorumluluk üstlenilmesi, enerji verimliliğinin bir yaşam biçimi ve kültürü haline getirilmesi gerektiğini aktaran Bulgurlu, Arçelik olarak bu konuda öncü çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Bulgurlu, Türkiye’de beyaz eşya sektöründe kendi geri dönüşüm tesislerini kuran ilk ve tek şirket olduklarını dile getirdi.

Bolu ve Eskişehir’de faaliyet gösteren geri dönüşüm tesislerinde piyasadan topladıkları enerji ve su verimsiz ürünlerin geri dönüştürülmesiyle, 2016’da ülke ekonomisinde 52,3 GWh, 7 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar tasarruf sağladıkları bilgisini veren Bulgurlu, yaklaşık 26 bin ton karbondioksit salınımını engellediklerini de ifade etti.

Bulgurlu, “Dünyanın en büyük iklim değişikliği girişimi olan CDP’de (Karbon Saydamlık Projesi) en yüksek performansa sahip şirketlerin yer aldığı ‘The A List: The CDP Climate Performance Leadership Index 2016’ya ikinci kez girmeye hak kazandık. Türkiye’de sektörümüzde bu başarıya imza atan tek şirket konumunda yer alıyoruz. İklim değişikliğinin neden olduğu riskler ve yarattığı yeni fırsatlar konusunda çalışarak bu çalışmaları stratejik planımızın parçası haline getirdik. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyor, daha iyi bir gelecek için diyaloğun önemine inanarak hareket ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak AA

 

 

Yapılan Yorumlar [0]

Yorum Bırakın

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password