Bilgisayarınızı Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korursunuz?

Bilgisayarınızda aniden açılan pencereler mi açılıyor? Bilgisayarınızın performansında yavaşlık mı söz konusu? Bilgisayarınıza virüs, casus amaçlı yazılım ya da benzeri kötü amaçlı yazılımlar bulaştığında bu gibi problemleri tecrübe etmeniz çok doğal. Antivirüs programına sahip olsanız dahi bu gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için VPN ve antivirüs programını birlikte kullanabilirsiniz.

VPN (Virtual Private Network-Sanal Özel Ağ) bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için alabileceğiniz önlemlerden biri. Antivirüs programlarının aksine VPN programları internet üzerinde cihazınızı anonim hale getirir ve siber saldırganların bilgisayarınızı ve çevrimiçi oluşan veri paketlerinizi tespit etmesini ve izlemesini engeller. VPN programları günümüzde bireysel kullanım için uygulama şeklinde piyasada mevcuttur. VPN programı kullanmadan cihazınızı internete bağladığınızda başta size internet sağlayan internet servis sağlayıcınız çevrimiçi aktivitelerinizin hepsini görür. Ziyaret ettiğiniz web siteler, bu web sitelerde ne kadar süreyle kaldığınız ve hangi gün ve saatte ziyaret ettiğiniz gibi verilerin hepsi internet servis sağlayıcınız tarafından görülebilmektedir.

VPN’in bir çeşidi olarak değerlendirebileceğimiz Güvenli Soket Katmanı (Secure Sockets Layer-SSL) sertifikasına sahip olan web siteleri kullandığımızda bu web siteler üzerinde gerçekleştirdiğimiz aktivitelerin hepsi şifrelenir. Bu web sitelerin URL adresi HTTPS olarak başlarken bu sertifikaya sahip olmayan web sitelerin URL adresi HTTP olarak başlar. Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumak istiyorsanız bu sertifikaya sahip olmayan web sitelerden herhangi bir dosya indirmekten kaçınınız.

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için bilgisayarınızda lisanslı bir antivirüs programı kullanabilirsiniz. Ücretsiz olan antivirüs programları bilgisayarınıza zarar vermese de casus amaçlı yazılım ve benzeri kötü amaçlı yazılım görevi görüyor olabilir. Cihazınızın performansında bir düşüklük hissetmeseniz bile bu yazılımlar veri ve bilgilerinizi izliyor, kaydediyor ve üçüncü partilerle paylaşıyor olabilir. Ücretli ve lisanslı antivirüs programlarını kullanarak cihazınızda belirli aralıklarla taramalar gerçekleştirin. Bilgisayarınızın sürücüsünün büyüklüğüne ve bilgisayarınızdaki dosyaların sayısına bağlı olarak bu tarama işlemi uzun sürebilir. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra cihazınızda varsa kötü amaçlı yazılımları tespit edebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımları tespit ettikten sonra antivirüs programınızın yardımıyla bu yazılımları cihazınızdan kaldırın.

Bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaşmasına sebep olan en yaygın siber saldırılardan biri de oltalama (phishing) adı verilen yöntemdir. Bu siber saldırı çeşidi genellikle e-postalar üzerinden düzenlenir ve kendi içinde çeşitleri vardır. Bazı oltalama çeşitleri toplu bir şekilde yüzlerce kişiyi hedeflerken bazıları bir şirketteki çalışanları hedefleyebilir. Bu çeşit oltalama yöntemi spear-phishing olarak geçmektedir. Şirketlerin üst düzey yöneticilerini hedefleyen phishing saldırılarına ise whale-phishing ismi verilmektedir. Bu çeşit saldırılar şirket sırlarını çalmak, operasyonları durdurmak ya da finansal çıkar sağlamak için düzenlenir.

Oltalama saldırılarında gönderilen elektronik postalarda genellikle güvenli olmayan bir link ya da bir dosya bulunur. Hedeflenen kurban bu linke tıklamaya ya da dosyayı indirmeye ikna edilmeye çalışılır. İndirilen dosyada Truva atı gibi bütün kişisel veri ve bilgileri ele geçirebilecek ya da fidye yazılımı gibi bilgisayar sistemini kilitleyerek fidye karşılığında açmayı vaadeden kötü amaçlı yazılımlar mevcut olabilir. Bu sebepten ötürü, bilinmeyen kişilerden gelen e-posta içeriklerindeki dosyalar kesinliklikle indirilmemelidir. Bu dosyalar bir Microsoft Office belgesi görünümünde olabilir; linkler zararsız gibi gözükebilir. Siber saldırganlar saldırılarında SSL sertifikasına sahip olan sahte web siteler bile hazırlamaktadır.

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumak için oltalama gibi saldırı yöntemlerinin bilincinde olmanızda ve güvenilir olmayan kaynaklardan herhangi bir indirme işleminde bulunmamanızda fayda var.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password