BMC, savunma sanayi kenti inşa edecek

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, savunma sanayini stratejik bir alan olarak gördüklerini ve bu alandaki ürünleri Karasu’da üreteceklerini bildirdi.

Sancak, Bakanlar Kurulu’nun BMC’ye savunma sanayi kenti inşa etmek üzere Sakarya-Karasu’da 2 bin 500 dönüm arazi tahsis ettiğini belirterek, “İzmir fabrikamızı kapatıp Karasu’ya taşıyacağımız gibi algı yarattılar. İzmir’deki fabrikamız kalacak. Büyük ihtimalle orada sivil alandaki hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

 Sancak, savunma sanayini stratejik bir alan olarak gördüklerini ifade ederek, bu alandaki ürünleri Karasu’da üreteceklerini bildirdi.

Ethem Sancak, BMC’nin yaklaşık 60 yıl önce British Motor Company adlı İngiliz şirket tarafından kurulduğunu, zamanla Egeli sanayicilerle ortaklık yapıldığını, şirketin daha sonra Çukurova Holding’in mülkiyetine geçerek yüzde 100 yerlileşmiş bir statüye dönüştüğünü anlattı.

Sancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da desteğiyle Katarlıları ikna ettiğini ve Katar Silahlı Kuvvetleri’nin BMC şirketinin yarısını almayı kabul ettiğini kaydetti. Sancak, daha sonra yerel bir ortak aradığını ve karşısına Rizeli iş adamı Talip Öztürk’ün çıktığını, BMC’yi ayağa kaldırdıklarını ve eskiden evlerinde oturan işçilerin şu anda 3 vardiya çalıştığını anlattı.  

“Bir askeri yetkili ‘Kirpi, en az 3-5 bin askerimizin şehit olmasını önledi’ dedi”

 Ethem Sancak, Ar-Ge merkezi ile savunma sanayinin kara taşıtları alanındaki her işine talip olacak şekilde çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Birtakım uluslararası ortaklıklar kurduk. Zırhlı taşıyıcı aracımız Kirpi çok ünlendi. Sadece bizde olan know-how’ımız var. Mayına ve teröristlerin patlamalı tuzaklarına karşı dayanıklı. İçindeki askeri koruyan birtakım özelliklere haiz. Bu yönüyle nam yaptı. Geçen gün askeri yetkililerimizden birisi bir ortamda dedi ki; ‘Kirpi son 3-4 yıl içerisinde terör bölgesinde en az 3-5 bin askerimizin şehit olmasını önledi.’ Çünkü Kirpi’nin altında 300-400 kilogram patlayıcı patlıyor, araç 7 metre fırlıyor ama içindeki askerimizin burnu kanamıyor, askerimiz eğer içeride kemerini bağlamamış ise kafasını çarpıyordur. Bugüne kadar Kirpi’ye karşı düzenlenen hiçbir tuzakta şehit vermedik. Buna benzer bazı markalarımızı geliştiriyoruz. Hem uluslararası piyasadan hem de ordumuzdan çok talep alıyoruz.”

“Savunma sanayi alanındaki ürünleri Karasu’da üreteceğiz”

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, devletin planlarını gördüğünü, uzun erimli hedeflerini gerçekleştirmek için Bakanlar Kurulu’nun kendilerine Sakarya-Karasu’da 2 bin 500 dönüm arazi tahsis ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bir savunma sanayi kenti inşa edelim diye… Bu davranışımızı provoke ettiler. İzmir fabrikamızı kapatıp Karasu’ya taşıyacağımız gibi algı yarattılar. İzmir’deki fabrikamız kalacak. Büyük ihtimalle orada sivil alandaki hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. BMC, şehir içi taşımacılığının bir numaralı markasıdır. Bizim otobüsümüz olunca başka markalar o alana giremiyor. Hem daha ekonomik hem de kullanışlı… Bizim Fatih’lerimiz, Yavuz’larımız vardı. Mühendislerimiz yeni modeller geliştiriyor. 2017 yılında bu modelleri piyasaya sunacağız.”

Sancak, savunma sanayi alanını stratejik olarak gördüklerini ve bu alandaki ürünleri Karasu’da üreteceklerini bildirdi. 

“SSM’nin seri üretim ALTAY tankı ihalesine hazırız ve talibiz”

 Ethem Sancak, “Orada çok ciddi planlarımız var. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Türkiye’nin güzide şirketlerinden birine 3-4 yıl önce 500 milyon dolar sübvansiyon yaparak 5 tane tank modeli ürettirdi. ALTAY tankı… Bu firma prototipleri başarıyla üretti ve teslim etti. SSM seri üretim için ihale açacak. Biz de ihaleye girmek için hazırız ve talibiz.” diye konuştu.

Savunma sanayisindeki temel prensiplerine değinen Sancak, ordunun ihtiyacı olan silahları dış kaynaklardan temin ederek bunlardan komisyon alıp acentecilik yapmayacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Uluslararası aktörlere diyoruz ki, ‘gelin sizinle iş yaparız, ortak da oluruz. Bizim 3 şartımız var. Birincisi, ortak üretim yapacağız ve Türkiye’de olacak. İkincisi, üretilen ürünün patent hakları Türkiye’nin olacak. Üçüncüsü, ortaya çıkan ürünü istediğimiz pazara satacağız ve istediğimiz yerde kullanacağız.’ Bu 3 şartı kabul eden uluslararası savunma sanayi şirketleri ile ortaklık kuracağız. Nitekim 150 yıllık Alman şirketi Rheinmetall Holding ile ortaklık kurduk. Bu şartları kabul ettiler. Ortaklığın yüzde 55’i bizim, yüzde 45’i onların. Hatta o ortaklığa yüzde 10 ile Malezyalı bir şirket de girdi. Biz Türk-Katar ortaklığıyız. 4 ordunun da desteklediği muazzam bir şirket ortaya çıktı. Batılı ülke şirketleri, beraber iş yapabilir miyiz diye bize gelip gidiyor. Ordumuzun geleceğe ilişkin çok güçlü stratejileri var.” 

“Biz kara araçlarındayız, havayı da, denizi de başka birisi yapacak”

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, “BMC’yi hava araçlarında da görecek miyiz?” sorusu üzerine, “Biz karada olacağız. O alanda iş yapanlar var. Bayraktar’lar olağanüstü iş başardı. Selçuk Bayraktar olağanüstü bir yetenektir. Bayraktar ailesi bu alana ömürlerini verdi. Dünyada silah taşıyan insansız hava aracı yapabilen 3 ülke var. Türkiye, ABD ve İsrail. O alanda onlar büyüsün. ‘Her şeyi benyapacağım’ demek olmaz. Biz kara araçlarındayız, havayı da, denizi de başka birisi yapacak.” şeklinde konuştu.

“İstihdam hedefimiz 5 bin” 

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Öztürk de şirketi aldıklarında 18 olan mühendis sayısını 180’e çıkardıklarını, tasarım ve Ar-Ge konusuna özel önem verdiklerini, bu yönde büyümeye devam edeceklerini ve güvenlik kuvvetlerinin vazgeçilmezi haline gelen mayına dayanıklı zırhlı taşıyıcı Kirpi’de üretimin tam gaz devam ettiğini söyledi.

Yasin Öztürk, mayına dayanıklı zırhlı taşıyıcı grupta yeni modeller olan 18 tonluk 9 kişi kapasiteli “Vuran” ve 12 tonluk 7 kişi kapasiteli “Amazon”a da ağırlık vereceklerini bildirdi.

Öztürk, 2023 yılına kadar 480 milyon dolarlık yatırımla istihdamı binden 5 bine çıkaracaklarını da bildirdi.

Kaynak AA

Yapılan Yorumlar [0]

Yorum Bırakın

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password