Toplu ulaşımda İmamoğlu fark yaratıyor

Ulaşım denilince İstanbul’da bir yerden bir yere gitmenin zorluklarını bilmeyen yoktur. Hele ki toplu taşıma ile bir yere gidecekseniz İETT veya Metrobüs fark etmez şayet ilk durakta sabırla bekleyip hareket edecek otobüste oturmadıysanız yolculuk ne yazık ki bir çileye dönüşür. İstanbul’a İmamoğlu varsa çözüm var ve yeni bir başlangıç sloganlarıyla başkan seçilen Ekrem İmamoğlu göreve geldiği kısa sürede İstanbul’da ulaşıma dair neleri değiştirdi bir bakalım istedik.

İstanbul gece ulaşımı kullanımı 1 milyona ulaştı

İstanbul’da Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “İstanbul’da 24 saat ulaşımı başlatacağız” açıklamasının ardından metro hatları ile 24 otobüs hattı saat 00.30 – 05.30 arasında hizmete başladı. Bilindiği üzere bir önceki yönetim metro hatları dahil İstanbul toplu ulaşım araçlarının büyük çoğunluğunu gece 24:00 itibari ile sonlandırıyordu. Ekrem İmamooğlu başkanlığında başlatılan bu yeni uygulama ile İstanbulluların gece toplu ulaşım kullanımı 1 milyona ulaştı.

Yapımı durdurulmuş metro hatlarının inşaa faaliyetine yeniden başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı 2 yıl önce finansman sorunları nedeniyle durdurulan ve daha yüzde 6’sı tamamlanmış olan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı inşaatını yeniden başlattı. Kamu bankalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesine kredi kullandırmaması sonrasında Ekrem İmamoğlu Alman Deutsche Bank’tan alınan 110 milyon avroluk kredi ile metro hattının inşaasını tekrar başlattı.

Metrobüs için yüksek kapasiteli araçların testleri başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Balkanı Ekrem İmamoğlu, İstambul’daki metrobüs yoğunluğunu azaltmak için 291 yolcu kapasiteli olarak tasarlanan yeni nesil yerli metrobüsü test etti. Yeni metrobüsle 29 durak kat eden İmamoğlu, ‘gecikmiş bir yatırım’ değerşendirmesinde bulundu.  

İBB’ de geçmiş yönetim 2 senedir metrobüs hattında değişmesi gereken otobüslere kaynak aktarmadığı için yeni otobüs alınamıyordu. 

İETT 49 yeni hattı kullanıma açtı

İETT, İstanbulluların ulaşım ihtiyacını karşılamak için 34’ü Avrupa, 15’i Anadolu yakası olmak üzere toplam 49 yeni hat açtı.

İstanbullulara konforlu ulaşım hizmeti vermeyi hedefleyen İETT, Avrupa yakasında; Marmaray’a ulaşım için 4, İstanbul Havalimanı’na ulaşım için 9, metroya ulaşım için 8, Metrobüs için 3 ve ihtiyaç olan diğer güzergahlarda 10 olmak üzere toplam 34 yeni hat açtı.

Anadolu yakasında da metroya ulaşım için 1, İstanbul Havalimanı’na ulaşım için 1, Marmaray’a ulaşım için 2 olmak üzere toplam 15 yeni hat hizmete girdi.

Daha yüksek kapasiteli metro araçları devreye girdi

Metro hatlarında kullanılan araçların kapasiteleri yükseltilerek İstanbulluların daha konforlu ve rahat yolculuk yapabilmesinin önü açıldı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password