Kilogram fiyatı 3 milyon dolardan ihracat başladı

MENA Bölgesi’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üreticisi CinnaGen’in Türkiye’deki yapılanması CinnaGen İlaç, biyoteknolojik ilaç alanında bir ilke imza attı ve ihracata hızlı bir başlangıç yaptı. Sri Lanka ile el sıkışan CinnaGen İlaç’ın yıl sonu hedefi 10‘dan fazla ülke ile anlaşma imzalamak.

Klogram fiyatı 3 milyon dolar

Türkiye’nin ihraç ürünlerin kg. değeri 1.3 dolar iken CinnaGen İlaç’ın biyoteknolojik ilaç ürün gamının kg. fiyatını 3 milyon dolar olması yüksek katma değerli ilaç ihracatının ülkemiz açısından önemini gözler önüne seriyor.

1994 yılında İran’da kurulan ve alanında MENA Bölgesi’nin en büyük biyoteknolojik ilaç firması olan CinnaGen’in Türkiye’deki yapılanması CinnaGen İlaç, Türk-İran ortaklığıyla Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde (ÇOSB) üretim tesisi ve Ar-Ge Merkezi kurma çalışmalarını sürdürüyor. 2018 yılının son çeyreğinde ilk üretimini gerçekleştirmeyi planlayan CinnaGen İlaç, bu yıl içerisinde 10‘dan fazla ülkeye Türkiye üzerinden ihracat gerçekleştirecek.

 İlk ihracat Sri Lanka’ya 

Avrupa başta olmak üzere uluslar arası pazarlara Türkiye üzerinden ihracat yapacak olan CinnaGen İlaç, ilk olarak Sri Lanka ile yüksek katma değerli büyük bir anlaşmaya imza attı. Üretime geçene kadar İran’daki üretim tesisi üzerinden ihracat faaliyetlerini sürdürecek olan CinnaGen İlaç, 2018 yılında üretime geçmesiyle birlikte Türkiye’nin ilk biyoteknolojik ilaç ihracatını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İhracat hacmi 6 yılda 50 milyon dolara ulaşacak

Sri Lanka’da özellikle hastane ürünleri alanının önde gelen firmalarından biri olan Slim Pharma ile yaptığı anlaşma ile Sri Lanka pazarına adım atan CinnaGen İlaç, ilk etapta (2017) ülkeye 7 milyon dolarlık ihracat yapmayı planlıyor.  CinnaGen İlaç Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Ferhat Farşi, Sri Lanka ile yaptıkları ihracat anlaşması ile Türkiye’nin adını duyurdukları için gurur duyduklarını söyledi ve Sri Lanka’daki ciddi potansiyeli gördüklerini ve harekete geçtiklerini anlattı. Dr. Ferhat Farşi, “Önümüzdeki 6 yılda yani 2023 yılına kadar Sri Lanka’ya ihracat hacmimizi 50 milyon dolara ulaşmasını hedefliyoruz. Amerika’nın 2015 yılı içerisindeki ülkeye olan ihracatının 17.3 milyon dolar olduğunu göz önünde bulundurursak ciddi bir rakamı hedefliyoruz” dedi. Farşi, Sri Lanka’ya; romatoid artrit, onkoloji, kan hastalıkları, MS alanlarında 7 ürün için anlaşma imzaladıklarını da sözlerine ekledi.

Slim Pharma CEO’su Sumith Premaratne, CinnaGen İlaç ile yaptıkları anlaşmadan memnuniyetini dile getirerek ülkelerinde ihtiyaç duydukları ürünlerin büyük bölümünü tek bir firmadan tedarik edebilmekten duyduğu memnuniyeti iletti. Sumith Premaratne, “Ürün gamı açısından oldukça zengin olan CinnaGen İlaç ile çalışmak bize her yönden avantaj sağlayacak. Ülkemizde sektörün güçlü bir oyuncusuz. CinnaGen İlaç ile yaptığımız anlaşma gücümüze güç katacaktır” diye konuştu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password