Vodafone, “Akıllı Şehirler Online Platformu”nu hizmete açtı

Vodafone, Akıllı Şehirler Online Platformu’nu “www.sehirsizin.com” adresinden kullanıma sundu. Platformla, akıllı şehirleri hayata geçirirken bireylerin de görüşlerinin alınması hedefleniyor.

Şirket açıklamasına göre, Vodafone, Türkiye’nin “en kapsamlı” Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu’nun ardından Türkiye’nin “ilk” Akıllı Şehirler Online Platformu’nu hizmete açtı. Deloitte Türkiye ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) desteğiyle kullanıma sunulan platformla, akıllı şehirleri hayata geçirirken bireylerin de görüşlerinin alınması amaçlanıyor.

Vatandaşlar ile belediye arasındaki iletişimi artıracak platform sayesinde vatandaşların ihtiyaç ve beklentileri daha sistemli bir şekilde takip edilecek. Vatandaşlar, yaşadığı şehirle ilgili söz sahibi olabilecek, site üzerinden fikir ve önerilerini paylaşarak dönüşüme destek verebilecek.

Bireylerin kendi şehirleri için ürettikleri fikirler TBV uzmanları tarafından değerlendirilerek ilgili belediyelere iletilecek. Belediyeler de bu platformdan fikir alabilecek. Akıllı Şehirler Online Platformu ile Türkiye’de ilk defa tüm şehirler için üretilen fikirler tek bir platformda yer alacak.

Başarılı fikirler ödüllendirilecek

Herkesin erişimine açık ve ücretsiz olan Akıllı Şehirler Online Platformu’nu ziyaret eden bir kullanıcı, şehir seçimi yaptıktan sonra içerikleri inceleyip anketlere katılabiliyor. Platforma üye olanlar, sunulan fikirleri beğenip beğenmeme, yorum yapma, sorun ya da fikir yazma gibi fonksiyonlardan yararlanabiliyor. Kullanıcının paylaştığı sorun, çözüm önerisi ve fikirler incelendikten sonra önce uzmanlara, ardından ilgili kurumlara iletilirken, başarılı fikir sahipleri de ödüllendiriliyor.

23 büyükşehir belediyesinin katılımıyla hazırlanan, Türkiye’nin en kapsamlı Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu’nda, akıllı şehir programlarının ülke ölçeğinde tasarlanması ve bütünsel bir biçimde uygulanması halinde akıllı şehirlerin Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na yılda yaklaşık 30 milyar TL’lik katkıda bulunması öngörülüyor.

Akıllı Şehir Yol Haritası ile ilk etapta 30 büyükşehir belediyesinin akıllı şehir olması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşılması halinde ülke genelinde yüzde 20 enerji tasarrufu sağlanabilecek. Rapora göre, vatandaşların belediyelerden en büyük çözüm beklentisi yüzde 78,9 ile ulaşım olurken, onu yüzde 73,7 ile trafik ve yüzde 52,6 ile otopark sorunu izliyor.

Tüm kamu kurumlarının dijitalleşmesi gerekiyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıldağ, sadece şirketlerin değil, vatandaşlara doğrudan hizmet ulaştıran başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurumlarının da dijitalleşmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Vodafone olarak, teknoloji çözümleriyle şehirlerde yaşayan herkesin hayatını kolaylaştırmayı, hayat kalitesini yükseltmeyi ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Kızıldağ, şunları kaydetti:

“Bugün tüm dünyada yüzde 50 olan şehirleşme oranının 2050 yılında yüzde 70 olması bekleniyor. Nüfusun artmasıyla, çok farklı kişiler, beklenen hizmetler ve yaşlanan altyapı gibi karmaşık bir ağı yöneten yerel yöneticiler, şehirlerindeki verileri analiz etmek, sorunları tahmin etmek ve kaynakları koordine etmek için daha etkili yöntemler arıyor. Bu doğrultuda, belediyelerimizin akıllı şehirleşme sürecini hızlandırmaya olanak sağlayacak Akıllı Şehir Yol Haritası’nın ardından bu yol haritasını vatandaşların ihtiyaçlarıyla şekillendirmemizi mümkün kılacak Akıllı Şehirler Online Platformu’nu hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Türkiye’de bir ilk olan bu platformla, akıllı şehirleri hayata geçirirken bireylerin de görüşlerini alarak vatandaşlarımızın ihtiyaç haritasını belirlemek ve buna uygun çözümler oluşturmak mümkün olacak. Platform sayesinde, akıllı şehirleşme konusunda tüm tarafları bir araya getirerek, vatandaşlarımızın istek ve ihtiyaçlarına uygun, onların hayatını kolaylaştıracak çözümleri bir sistem entegratörü olarak iş ortaklarımızla birlikte hayata geçirmek istiyoruz.”

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password