‘’Yapamazsın’’ sözlerine inat 52 Yaşında Girişimci Oldu

Adıyaman’daki bağlarında kesme ve pestil yaparken, hayalini kurduğu lokum fabrikasını, eşinin ve yakınlarının “yapamazsın” sözlerine inat 52 yaşında açan Naile Şahin, Anadolu kadınının umudu olmak istiyor.

Bağlarında yaptığı pestil ve kesmeleri çevresindekilere satarak aile bütçesine katkıda bulunan Şahin, Küçük ve Orta Ölçekli Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) destekleri sayesinde fabrika hayaline kavuştu. KOSGEB’den aldığı uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin ardından iş hayatına atılan Şahin, çevresindekilerin yorumlarına kulak tıkayarak girişimci kadınlar arasına adını yazdırdı.

Girişimci Naile Şahin, yaptığı açıklamada, köylerindeki bağlarında kesme, sucuk ve pestil yaparak işe başladığını söyledi.

Hayalindeki fabrikayı açmak için akrabalarından maddi destek talebine olumsuz yanıt aldığını belirten Şahin, yaptığı araştırmalar neticesinde KOSGEB’in eğitimlerine başladığını söyledi.

Girişimcilik eğitiminden sonra Karapınar Mahallesi’ndeki fabrikasını açtığını anlatan Şahin, şunları kaydetti:

“Bütün kadınlara cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum’’

Bütün kadınlara cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum. Girişimcilik eğitimlerine gitmelerini istiyorum. Önleri açık. Devletimiz yardımcı oluyor. İsterlerse yapabilirler. İlk başta eşim ‘yapamazsın, beceremezsin, biraz geç oldu senin için’ dedi. Hep yaşı öne attılar. ’52 yaşındayım, küçük değilim ama yapacağım’ dedim.”

Ürünlerinin kaliteli olduğunu belirten Şahin, bölgenin en iyi üzümlerinin buralarda yetiştiğini, lokumlarının da bu sayede çok kaliteli olduğunu söyledi.

Fabrikasının henüz yeni olduğunu anlatan Şahin, şimdilik 3 kadına istihdam sağladığını, yaz aylarında da Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıyacağı fabrikasında daha çok kişiye istihdam sağlamayı amaçladığını ifade etti.

Kadınların ekonomik hayatta yer alması gerektiğinin altını çizen Şahin, “Çalışsınlar. Cesaretli olsunlar. Güneydoğunun kadınları böyle içine kapanık olmasın. Alanlara çıksınlar, kendilerini göstersinler. Hani derler ya ‘Kadındır, erkek önden gider, kadın arkadan gider’ değil de kadın da erkeğin yanında yürüsün” diye konuştu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password