Yeni trend ”Terzi Usulü Binalar”

  • Yeni trend ”Terzi Usulü Binalar”
  • Yeni trend ”Terzi Usulü Binalar”
  • Yeni trend ”Terzi Usulü Binalar”
  • Yeni trend ”Terzi Usulü Binalar”

Bu hafta Türkiye’de yenilikçi bakış açısı, yaklaşımı ve çözümleri ile  ilk defa uygulamaya konulan terzi usulü binaları inşaa eden ONS Mimari Yapı Genel Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Sn. Gökay Onuş ile ilgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz sohbet gerçekleştirdik. 

Sizi tanıyarak başlayalım. Ons Mimari Yapı ne zamandır bu sektörde faaliyet gösteriyor ve hangi alanlarda faaliyet göstermektedir.

Ons Mimari Yapı 2006 yılında İstanbul da kurulan bir firmadır. İlk kurulduğumuz seneler de ABD ye ihracat yapmakta olan bir firmaydık. 2010 yılından itibaren inşaat alanında villa ve malikâne üzerine çalışmalar yapmaya başladık. Kurulduğumuz ilk günden beri, kaliteli ve kişiye özel hizmet sunmak amacıyla hedeflerimize adım adım yürüyoruz.

Siz kişiye Özel Malikâneler yapıyorsunuz. Kişiye özel Malikâne nedir? Bu fikir nasıl doğdu?

Evet, yapıyoruz. Biz aslında kurumsal bir firmayı butik bir iş yapan firma edasıyla yönetmekteyiz. Hem çizimlerimiz olsun hem de tasarımlarımız olsun hep bu noktada özel bir iş yapma gayretinde olduk ve bunu da başardığımızı düşünüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada yurt dışında da private müşterilere uygulanan bir formatı inşaat sektöründe ülkemizde uygulamaya başladık. Biz buna terzi usulü bina dedik.

Ons Mimari Yapı bu alandaki tecrübesini yurt dışında Premium müşterilerinin faydalandığı tamamen projeye özel mimarların, mühendislerin oluşturduğu ve evde yaşayacak kişilerle beraber ortak çalıştıkları, sonunda tamamen kişinin kendisiyle ve ruhuyla uyumlu müstakil bir ev oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu projeyi gerçekleştirirken ekipte mimar ve mühendisten başka evi hangi felsefe ile tasarlayacaksak o konuda bir bilirkişi de ekibe dâhil olmakta, yani istersek ekibe bir feng shui uzmanı ya da dini bir otorite bizimle birlikte bu projede çalışmakta. Sonuç olarak kişinin ruhuna, tarzına ve hayallerine yönelik bir müstakil ev tasarlıyoruz.

Sağladığı avantajlar nelerdir?

Bu tasarlamış olduğumuz evlere çok farklı özellikler yüklüyoruz. Deprem bölgesin de olan bir ülke olarak Statik ve dayanıklılık gücü ultra düzeyde güvenli yapı inşa ediyoruz. Bu oluşturduğumuz malikânenin tüm alanları en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olmakla beraber villa ve malikânenin içinde sizi, sevdiklerinizi ve değerli eşyalarınızı tüm fiziksel tehditlere karşı koruyan ( Deprem, yangın, su baskını, fiziki saldırı ve doğal afetler) size kaliteli bir yaşam alanı oluşturulmaktadır. İstenilirse bu odalar dışarıdan bakıldığında görünmez ve fark edilmez olarak tasarlanabilir. Biz buna Safe Panic Room diyoruz. Bir diğer olanak ise binaya yüklediğimiz özellik Safe Passage Room dediğimiz ses ve ısı izolasyonun tamamen binadan bağımsız olduğu, girişinin dışarıdan belli olmayan güvenliği yüksek odanızdır. Odanın içi tamamen size özel olarak dizayn edilebilmektedir. İsterseniz toplantınızı yapabilir, dilerseniz de müzik dinleyip kitabınızı okuyabilirsiniz. Özel bir çalışmayla bu özelliklerin birçoğunu da mevcut müstakil ev ya da natamam villanıza da uygulayabiliriz.

Oluşturduğumuz bu yapı klasik alarm ve kameraların yanı sıra eve içerden ve dışarıdan hükmedebileceğiniz son teknoloji, donatımlı, ultra akıllı, konforlu, eğlenceli ve gizemli bir yapı meydana getiriyoruz. 

Ne kadarlık bir sürede Projeleri tamamlayabiliyorsunuz?

Bu projenin büyüklüğü ve detayına göre değişmekte. Normal bir inşaata nazaran ilmik ilmik işlenen bir iş olduğundan dolayı süre projenin içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Maksimum 10 ay gibi bir süre bunun için yeterli olmaktadır.

Bugüne kadar kimler için projeler geliştirdiniz?

Bugüne kadar Türkiye’de ve Yurt dışında bulunan çok özel dostlarımıza bu projelerden geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz.

Markalı Proje üretme konusunda da Planlarınız var mı yoksa kişiye özel konut üretiminde mi ilerlemeyi planlıyorsunuz?

Şu an için markalı proje üretme konusunda bir rotamız bulunmamakta. Rotamızı tamamen özel üretim alanında Türkiye’de ve Dünya’da bulunan kişiye özel bir firma olarak bilinen bir firma olmak üzere planlıyoruz.

2018 yılı için hedefleriniz nelerdir?

2018 yılında da belirlemiş olduğumuz hedefler doğrultusunda büyümek, gelişmek ve daha birçok hayale dokunmak diyebiliriz…

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ekibim ve ben bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

 Hayalinizdeki evi gelin birlikte gerçekleştirelim… Düşüncelerinizi isteklerinizi bize aktarın biz tecrübe ve deneyimimizle mix edip projelendirelim; hayata geçirelim

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password