Yerli Akıllı füze SOM-J, 5. nesil savaş uçağı F-35’lere entegre ediliyor.

Geliştirme aşaması Tübitak tarafından gerçekleştirilen, Roketsan ile Lockheed Martin arasında yapılan işbirliği anlaşması ile endüstriyel çalışmaları yürütülen zırh delici başlığa sahip hassas güdümlü akıllı füze SOM-J, 5. nesil savaş uçağı F-35’lere entegre ediliyor.

Yerli imkânlarla üretilen yeni nesil hassas güdümlü akıllı füze SOM-J başta ABD olmak üzere, diğer dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetleri için rekabetçi  bir seçenek olarak öne çıkacak.

Zırh delici başlığa sahip hassas güdümlü akıllı füze SOM-J, Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik geliştirilerek çeşitli konfigürüsyonlar ile diğer F-35 kullanıcıları tarafından da tercih edilebilir hale getirilecek.

Lockheed Martin Missiles and Fire Control Başkan Yardımcısı Rick Edward daha önceki açıklamalarında “Türkiye’nin son yıllarda füze sanayisinde gerçekleştirdiği gelişme bütün dünyada takdire değer. Türkiye’nin F-35 füze sistemine katılması çok önemli. Biz Türkiye’yi, Türk Silah Kuvvetlerini ve öteki müşterilerimizi asla bu füze sistemiyle hayal kırıklığına uğratmayız” diye konuşmuştu.

Zırh delici başlığa sahip hassas güdümlü akıllı füze SOM-J’ nin geliştirme aşaması TÜBİTAK tarafından, endüstrileştirme aşamasının ise ROKETSAN tarafından gerçekleştiriliyor.

SOM sistemi

SOM Füzesi geliştirme projesi 2006 yılında başladı ve 2011 yılında Türk Hava Kuvvetleri Envanteri’ne girdi. Sesaltı hıza sahip SOM füzesinin daha küçük bir versiyonu olan SOM-J füzesi 500-pound harpbaşlığı ve 100 deniz mili menzile sahiptir. SOM-J görüntüleyici arayıcı başlığı yanı sıra GPS, INS, TBN ve IBN sistemlerini temel güdüm sistemi olarak kullanmaktadır.

Türkiye’de özgün olarak geliştirilen SOM sistemi, otonom, uzun menzilli, düşük görünürlüklü, tüm hava şartları için tasarlanmış, yüksek hassasiyetli havadan karaya seyir füzesi olarak tanımlanıyor. SOM-J varyantı ise Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak üzere, F-35 uçağının iç silah istasyonunda taşınabilecek şekilde özel olarak geliştiriliyor.

Yapılan İşbirliği anlaşması kapsamında, SOM-J’nin ABD ve F-35 kullanıcısı diğer ülkelerin hizmetine sunulması için şirketler arasında ortak çalışma yapılması ve füzenin diğer hava platformlarına uygulanmak üzere tüm dünyada birlikte pazarlanması öngörülüyor.

Yapılan Yorumlar [0]

Yorum Bırakın

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password