“ÇİN’E MOBİLYA İHRACATINDA AVRUPA’NIN ÖNÜNDEYİZ”

Mobilya tüketiminin her yıl yüzde 4 arttığı Çin, Türk mobilya sektörünün ağırlık kazanmaya başladığı pazar durumuna geldi. Lojistik, işçilik süreleri nedeniyle Avrupa’nın önüne geçen Türkiye, Çin’in yeni İpek Yolu projesiyle de ihracatını artıracak. MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı Nuri Gürcan, “3 yıldır ağırlık verdiğimiz Çin pazarında yüzde 100’e yakın büyüme kaydettik. Katma değerli ihracat konusunda büyümeye en uygun pazarlardan biri Çin. MOBSAD olarak İMOB’da sergileyeceğimiz 450 bin TL’lik yatak odası takımı gibi birçok katma değerli ürünü Çin’e göndermeye hazırlanıyoruz” dedi.

2019 yılını yüzde 12 büyümeyle 3,5 milyar Dolar ihracatla kapatan ve 2020 yılı için 4,5 milyar Dolarlık ihracat hedefi koyan mobilya sektörü, 21-26 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Yeşilköy CNREXPO’da düzenlenecek dünyanın en büyük 2., Türkiye’nin en büyük mobilya fuarı 16. İMOB (Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı) fuarına hazırlanıyor. 600’den fazla katılımcıyı, İtalya, Almanya, Avusturya, İsviçre, ABD, Irak gibi 130 ülkeden tedarik heyetini ve ziyaretçiyi ağırlayacak fuarda, MOBSAD da Çinli satın almacılarla bir araya gelecek. “Fuarlar, ihracatımızı arttırma konusunda büyük önem taşıyor. 2,5 milyar Dolarlık bir ticaret hacminin oluşmasını beklediğimiz fuarda, hedef pazarımız Çin oldu. Şu anda Çin’e 100 milyon Dolarlık bir ihracat gerçekleştiriyoruz. Son 3 yıldır Şanghay bölgesinde düzenlenen fuarlara katılarak Türk mobilyasının Çin’e ulaşmasında önemli bir yol haritası çizdik ve Çin pazarında yüzde 100’e yakın bir büyüme kaydettik. Çin’de kişi başına milli gelir sürekli artarken, lüks tüketimde de artış söz konusu. Dünyanın en büyük mobilya ihracatçısına zanaatkar yönü yüksek mobilyalar gönderiyoruz. Dünyada mobilya denilince ilk akla gelen ülke İtalya’daki yüksek maliyetler, lojistik gibi faktörler nedeniyle 3 ayda ürünlerimizi Çin’e ulaştırıyoruz. Yine Çin’in yeni İpek Yolu projesiyle sadece Çin’e değil, diğer Uzakdoğu’daki ülkelere de ürünlerimizi daha rahat ulaştıracağız” diyen MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, ihracatta Avrupa ülkelerini geride bıraktıklarını ifade ederken MOBSAD olarak fuarda, Çinli alım heyetlerini ağırlayacaklarını belirtti.

450 bin TL’lik yatak odası göz kamaştıracak

Fuarda 4.,5., ve 8., Hall’de yer alacak 11 MOBSAD üyesi sadece yerli mobilya alıcısına yüzde 10’luk KDV indirimiyle mobilya alım avantajı sunmayacak aynı zamanda Çin’e gönderilecek el emeği yüksek ürünlere de sahne olacak. “Bildiğiniz üzere üyelerimizin bazıları dünyanın dört bir yanındaki otellere, şatolara ürün gönderiyorlar. Bu fuarda da Çin’in Şanghay bölgesine gönderilecek 450 bin TL değerindeki yatak odası takımıyla birlikte diğer el emeği yüksek ürünleri de sergilemek istedik. Ustaların üzerinde 3 ay uğraştığı tamamen el oyması takımda altın varaklar kullanıldı. Kadın ustaların varaklarını yaptığı yatak odasındaki yatak ise vücudun sırt yapısına uygun, tamamen ortopedik üretildi. Yatak odasında kullanılan aksesuarlardaki tekstiller ise yüzde 100 ipekten oluşurken, üzerlerinde ise inciler bulunuyor” açıklamalarında bulunan Gürcan, fuarın en çok konuşulacak ürününü sergileyeceklerini ifade etti.

“En fazla 3 saat mesafedeki pazarlara odaklanmalıyız”

Mağazalar da dahil edildiğinde iç pazarda 65 bin iş yerinin bulunduğu ve 250 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan mobilya sektörünün, ABD’ye ihracat konusunda hızlı bir atılım gösterdiğini ifade eden Gürcan, “MOBSAD olarak dünyada 2 bin perakende noktasında varız ve 5 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Kilogram başına ihracatta ise mobilya sektörü kilogram başına 2,74 Dolar ihracat gerçekleştirirken, üyelerimiz ise kilogram başına 10-25 Dolar arasında bir ihracat gerçekleştiriyorlar. ABD’ye uzun zamandır ihracat gerçekleştiriyorduk ancak 100 milyar Dolarlık ticaret anlaşmasında ana sektörlerden birinin mobilya olarak belirlenmesiyle çalışmalarımıza hız verdik. Bu anlamda MOBSAD olarak ABD’de kurulacak Türk mobilya AVM’sinde yer almak üzere anlaşmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz” derken, 172 ülkeye ve 202 gümrük noktasına ihracat gerçekleştiren sektörün, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Balkan ülkeleri gibi en fazla 3 saat mesafedeki ülkelere ihracatını arttırması gerektiğini de belirtti.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password