Yerli “ALTAY” tankı için motor bekleniyor

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Altay Tankı için verilen 18 aylık teslimat sürecine ilişkin, “Elimizde motor olmadığı için Altay T0 başlatılamıyor. Motor için alternatif aramalar sürüyor.” dedi.

DEMİR, “Altay tankında T0 artı 18 gibi bir sözleşmemiz var. Yani bu, şunu içeriyor: Şu an için firma elinde güç paketi (motor ve transmisyon) olmadığından T0 başlatılamıyor. Güç paketi konusunda yapılan başvurunun sonuçlanmadığı durumda biz T0’ı başlatamadığımızdan bu 18 aylık süre de başlayamıyor. Kamuoyuna deklare edilen bir 18 aylık süremiz vardı. O zaman yapılan başvurunun sonuçlanmasını bekliyorduk. Şu anda pozitif ve negatif bir cevap olmadı, beklemede.  Burada alternatif motor arayışlarımız da devam ediyor. Motor konusu sonuçlandıktan sonra üretim hattının da kalifikasyonu yapıldıktan sonra T0 başlayacak ve 18 aylık bir süreç başlamış olacak.

Prototip başlamasından gelen elimizde 4 tane güç paketi var. Biz bunlarla ilk partiyi başlatmak durumundayız ama ‘4 adet üret sonra bekle’ anlayışıyla bir hattın da açılması çok fizibıl değil. Bu aşamayı çok kısa sürede geçeceğiz, çok olumlu gelişmeler var.” dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password