Pakistan’la yapılan yerli ATAK helikopteri sözleşmesi için ABD’den ihracat izni bekleniyor

Pakistan’la yapılan 1.5 milyar dolarlık T129 ATAK helikopteri sözleşmesi için ABD’den ihracat izni bekleniyor.

Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik 2018 yılında imzalanan anlaşma ile ilgili açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı Başkanı Prof.Dr. İsmail DEMİR,“Motorla ilgili İhracat izni başvuru ilgili işlem devam ediyor. Pakistan ihracat izni ilgili bir yıllık ek bir süre vermeye razı olmuş durumda. Beklemedeyiz.

Alternatif bir motor ile ilgili

Biz bunun daha çok yerli bir motorla karşılanabileceği iddiasıyla hızla çalışmalarımızı devam ediyoruz. TUSAŞ bu konuda temaslarına devam ediyor.

‘İhracat lisansı Pakistan ile Amerika Birleşik Devletleri’ni de ilgilendiren bir konu’

İhracat lisansı ayrıca Pakistan ile Amerika Birleşik Devletleri’ni de ilgilendiren bir konu, Pakistan tarafı da bu konuda taraflarla görüşmelerine devam ediyor. Oradan olumlu bir sonuç geleceğini umuyoruz. Ancak olumlu bir sonuç gelmezse, 1 yıl sonra Pakistan bizim geldiğimiz noktayı görür ve yerli motor ile ilgili her iki tarafta beklemeyi göze alırsa, yerli motora geçilebilir.

Takvim olarak geliştirme projelerinde kalite, test ve sertifikasyon süreçleri var. O süreçler, hava araçları için beklenenden çok daha fazla uzayabiliyor. Çekirdek motorun çalıştığına şahit olduk. İki yıllık iddialı bir takvimden bahsediyoruz. Motor hazır hale gelse bile test ve kalifikasyon süreçlerinde belirli uzamalar olabiliyor. Hava Aracı olduğu için risk almamak gerekiyor. İki yıllık takvimi önümüze koyarken, o süreçte ortaya çıkabilecek, uçuş emniyetini ilgilendiren konuların hassasiyetle incelenmesi gerektiğini her zaman dile getiriyoruz. Bu açıdan biz önümüzdeki iki yıllık süreci, tüm isterlerin ve şartların yerine getirilmesi gerektiğini söyleyerek bu konuyu bağlayabiliriz.” dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password