Bursa yatırımda tam gaz

Türkiye ekonomisinin  üretim üssü olma hedefi ile hareket eden Bursa’da 2016 yılında açılan firma sayısında yüzde 5’lik artış olduğu bildirildi.

3 bin 567 firma faaliyete geçti

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) kayıtlarına göre,  Bursa’da 2016 yılında 3 bin 567 firma faaliyete geçti. Önceki yılın aynı döneminde ise bu sayı 3 bin 401 olarak kaydedilmişti. Böylece ildeki şirket açılışlarında yaklaşık yüzde 5’lik artış yaşandı. Kentte kapanan şirket sayısı ise önceki sene ile aynı seviyede kaldı.

13 milyar dolara yakın ihracat

BTSO Başkanı İbrahim Burkay,  Bursa ekonomisinin gücünü bir kez daha kanıtladığını belirtti. 2016 yılında 13 milyar dolara yakın ihracat yapan kentin Türkiye’nin lokomotif illerinden biri olduğunu ifade eden Burkay, Bursa ekonomisinin içeride ve dışarıdaki engellere ve zorlu şartlara rağmen güçlü bir yapıda olduğunu kaydetti.

“Güçlü ekonomi, güçlü Türkiye vizyonuyla artık daha güçlü bir ekonomi için var gücümüzle çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulunan Burkay, Bursa iş dünyasının bu başarının mimarı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin hedeflerine Bursa gibi lider şehirlerin yön verdiğini aktaran Burkay, şunları kaydetti:

“Bursa iş dünyası, içinde bulunduğumuz şartlara rağmen yatırımdan, üretimden vazgeçmedi. Kentimiz, 2016 yılında açılan firma sayısı istatistiklerinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5’lik bir artış performansı sergiledi. Bu, Bursa’ya olan güvenin bir sonucudur. ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ mottosu ile ülkemizin aydınlık geleceği ve milletimizin refahı için yeni istihdam alanları oluşturma gayreti gösteren firmalarımız sayesinde kentimiz ve ülkemiz yeni başarılara imza atacaktır. Daha fazla üretim ve ihracat için çaba harcayan tüm müteşebbislerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password