Buz Pateninin Prensesi Demirsal, Başarı Öyküsünü Anlattı

Türkiye Senkronize Artistik Buz Pateni Şampiyonasında, birinci olmayı başaran ‘Team Golden Rose’ takımının kaptanı aynı zamanda İzmit Kavram Temel Lisesi 12.sınıf öğrencisi Ebrar Damla Demirsal, başarılarının sırrını açıkladı. Demirsal, “Biz tek hedefe takım olarak odaklanmayı başardık” dedi.

Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü Senkronize Buz Pateni Takımı ‘Team Golden Rose’ Türkiye Rekoru kırarak Kanada’da düzenlenecek olan Dünya Gençler Şampiyonasına gitmeye hak kazandı. Takımın bu başarısında büyük rol üstlenen ve takım kaptanı İzmit Kavram Temel Lisesi 12.sınıf öğrencisi Ebrar Damla Demirsal, ödülünü Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’tan aldı. Ödül töreninde gururlu ve mutlu olduklarını belirten Ebrar Damla Demirsal, “En büyük şansım, antrenmanlarım ile okulumu planlı yürütebilmeyi sağlama konusunda İzmit Kavram Temel Lisesi eğitimcilerinin yardımı ve desteğidir” dedi.

İzmit Kavram büyük şans oldu

Sportif faaliyetler ile eğitimi aynı anda yürütmenin bazı zorlukları olduğunu belirten Ebrar Damla Demirsal, okul hayatını planlamada İzmit Kavram Temel Lisesi eğitimcilerinin büyük desteği olduğunu söyledi. Demirsal, “Heniz 17 yaşındayım. Ailem tam destek veriyor fakat okulum konusunda da çok hassaslar. Antrenmanlarım bazen yoğunlaşıyor, o dönemlerde okuldaki derslerimden geri kalmaman için gerekli planlamayı öğretmenlerimiz yapıyor. Geride kaldığım dersler olursa, bireysel eğitimlerle açıklarımı kapattığım için daha rahat oluyorum. Buda bana hem öz güven hem de geleceğimle ilgili kaygımı ortadan kaldırıyor” şeklinde konuştu.

Takım olarak hedefimiz Kanada

Türkiye Senkronize Buz Pateni şampiyonasını kazanarak, Kanada’da düzenlenecek olan Dünya Gençler Şampiyonasına gitmeye hak kazandıklarını belirten ‘Team Golden Rose” kaptanı Ebrar Damla Demirsal, “Dünyada buz pateninde artık Türkiye’de var olacağını Kanada’da göstereceğiz” dedi. Demirsal, “6 yaşımdan itibaren bu sporun içerisindeyim. Emek veriyorum. Bu konuda ailemin büyük desteği var. Özellikle ablamda aynı spor dalında emek veriyor. Biz Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü bünyesine ‘Team Golden Rose’ olarak bir takım ruhu yakaladık. Bende kaptan olarak elimden gelen mücadeleyi veriyorum” ifadelerini kullandı.

Buz pateni her geçen gün gelişiyor

Demirsal, “Ankara’da ki turnuva bizler için önemliydi. 3 takım yarıştı. Yarışmalar sonunda Junior gençler kategorisinde Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü, Team Golden Rose takımı olarak 70,89 puan toplayarak Türkiye 1.si olduk. 58,93 puanla Buzun Aslanları Spor Kulübü 2., 58,66 puanla da Yeni Mahalle Spor Kulübü 3. sırada yer aldı. İlk defa bir Bakan geldi. Buz patenini gerekli destekleri vereceklerini söyledi. Bu gelişmeler bizleri de çok mutlu ettiğini ifade etmek isterim. Türkiye’de her geçen gün daha da önemi artan buz pateni alanında artık dünyada, Türkiye’de var demek büyük gurur verici” ifadelerini kullandı.

Takım olarak senkronize olmak zorundayız

Buz pateni sporunda, minyon tipli olmanın artılar sağladığını ve sporcu kişinin de 1,70’den yukarıda görülmediğini ifade eden Demirsal, “Estetik olmak birinci şarttır” dedi. Demirsal, “Takım olarak senkronize olmak zorundayız. Bu yüzden her takım oyuncumu tek tek gözlemliyorum. Herkesin önünde komut veriyorum. Hataları görmem ve uyarılarda bulunmam gerekiyor. Bazen çok stresli oluyor. Hatalar ardı arına yapılabiliyor, asla takımımı terk etmedim. Takım olmayı başardık. Türkiye’yi de en iyi şekilde temsil edeceğimize eminim” cümleleri ile düşüncelerini ifade etti.

 

 

 

 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password