KİMYA SEKTÖRÜNDE AR-GE’Yİ GÜÇLENDİRECEK İŞ BİRLİĞİ

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’de yer alan GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında Ar-Ge faaliyetleri için iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşmayla GEBTEK, GTÜ Teknopark’ta yer alacak. GTÜ’nün akademik gücüyle GEBKİM’in sektörün içinden deneyimi, Türkiye’de üretilmeyen kimyasalların üretimi, kimya sektörünü ilgilendiren problemlerin çözümü ve yenilikçi kimyasal teknolojiler konularında Ar-Ge çalışmalarına hız verecek.

İŞ BİRLİĞİ ÖN PROTOKOL ANLAŞMASI İMZALANDI

İş birliği protokol anlaşması, GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, GTÜ Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, GTÜ Teknopark Genel Müdürü Zübeyde Demirkapu, GEBKİM Yönetim Kurulu Üyeleri, Şafak Türkay, Cem Yelten, Eralp Erdem, Sebahattin Işık, GEBTEK Stratejik Birimi PMO Partners Kurucusu Bengü Türk, PMO Partners Eğitim Koordinatörü Funda Kılıç ve PWC Şirket Ortağı Cem Aracı’nın katıldığı toplantıda imzalandı.

11’İNCİ KALKINMA PLANI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

2019-2023 dönemini kapsayan 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan sanayi-üniversite iş birliğine atıfla imzalanan protokol anlaşması, Yüksek Öğretim Kurulu’nun kimya alanında Ar-Ge için seçtiği GTÜ ile GEBKİM’in iş birliğiyle önemli bir ivme kazanacak.

SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN KURULDU

GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi’nin kuruluş amaçları arasında, “Ulusal ve uluslararası kimya yeterlilik belgelerinin yönetimi, Mevzuat değişiklikleri ve güncel yasal zorunluluklar konusunda bilgilendirme, Karbon ayak izi ölçümü ve raporlama hizmetleri, Ulusal ve uluslararası proje yönetim hizmetleri, Uluslararası iş ağları kurulumu, Uluslararası pazarlara yatırım fizibilite desteği, Kurumsal olgunluk analizleri, Dijitalleşme ve Teknoloji yönetim danışmanlık hizmeti, Kurumsal altyapı sistemlerine geçiş danışmanlık hizmeti, Girişimcilik ekosistem oyuncularının tanıtım ve pilot uygulamaları, İnsan kaynakları süreç danışmanlık hizmeti, GEBTEK Akademi seminerleri” maddeleri yer alıyor.

“GELECEĞİ BUGÜNDEN İNŞA ETMEK İÇİN ÜNİVERSİTE-OSB İŞ BİRLİĞİ GEREKLİ”

“Geleceği bugünden inşa etmeliyiz” diyen Aracı, “İthal ettiğimiz ana kimyasalların Türkiye’de üretimi için GEBTEK ile GTÜ’nün Ar-Ge iş birliği büyük önem taşıyor. Üreticilerimizin hammadde bağımlılığını azaltmamız, Türkiye’nin cari açığını kapatmamızda ve üreticilerimizin rekabet gücünün artmasına fayda sağlayacak. GEBKİM, GTÜ iş birliği ayrıca, kimya sektörünün ve sanayinin küresel ısınma, enerji ve çevre sorunlarına çözümler sunacaktır. Attığımız bu adımın örnek olmasını diliyoruz” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password