Tüpraş, Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde

Tüpraş, sorumlu şirket bilinciyle gerçekleştirdiği, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalarıyla küresel arenada önemli bir başarıya imza atarak küresel platformda en kapsamlı toplumsal cinsiyet eşitliği araştırmalarından biri olan Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yerini aldı. Tüpraş’ın endekse katılımı, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik kültürünün yaygınlaştırılması yönündeki uzun vadeli çalışmalarına da önemli katkılar sağlayacak.

Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi kapsamında raporlama yapan halka açık şirketler; kadın liderliği ve yetenek havuzundaki kadın oranı ücret eşitliği, kapsayıcılık kültürü, cinsel tacizle mücadele politikaları ve kadın dostu marka kimliği olmak üzere beş alanda değerlendiriliyor. Bu alanlardaki performans ve şeffaflıkları çerçevesinde belli bir skorun üstünde not alan şirketler endekse dahil olabiliyor. 11 sektörün bulunduğu endekste 45 ülke ve bölgeden küresel düzeyde 418 şirket yer alırken, Türkiye’den toplam 7 şirket bulunuyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki örnek çalışmalarıyla “Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi”nde yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu şöyle devam etti.

“İstihdam edeceğimiz her iki çalışandan biri kadın olacak”

Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik ve sosyokültürel gelişim için kadın ve erkeğin iş hayatında ve toplumda eşit katılımının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bu hedefimiz doğrultusunda işe alımda kadın erkek oran eşitliğini sağlamak adına daha güçlü adımlar atacağız” dedi.

“Vardiyalı kadın saha çalışanlarımızın sayısını artıracağız”

Rafinaj sektöründe öncü bir uygulama olarak, üretim sahalarında vardiyalı kadın teknisyen ve operatörleri istihdam ettiklerini vurgulayan Yelmenoğlu, “Üç yıl önce ilk kez Batman’da olmak üzere; İzmit, Kırıkkale ve İzmir rafineri sahalarımızda kadın operatör ve teknisyenler aramıza katıldılar. Bugüne kadar kadın mühendislerimiz hep vardı ancak sahada vardiyalı kadın çalışanlarımızın işe başlaması, hem sektörümüz hem de şirketimiz adına öncü ve örnek bir uygulama oldu. Üretim sahasında görevli, vardiyalı kadın saha çalışanlarımızın sayısını artırmayı, projemizin kapsamını daha da genişletmeyi, ustabaşılık gibi kıdemli saha pozisyonlarında da orta vadede kadın çalışanlarımızın olmasını amaçlıyoruz” dedi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password