YERLİ OLMAYAN YAZILIM KULLANIMI TÜRKİYE’NİN CARİ AÇIĞINI YÜKSELTİYOR

Hükümet tarafından kullanım zorunluluğu çalışmalarının devam ettiği  “yerli yazılım” sektörü,   yerli olmayan yazılımlarla vergi uygulamaları yüzünden rekabet halinde olamıyor.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut; “Yerli olmayan yazılım şirketlerine ülkemizde gümrük vergisi ve ÖTV uygulanmıyor. Yazılım sektörüne dair ithalat konusunda yapılacak düzenlemelerle rekabet alanında ciddi rahatlamalar yaşanacaktır. En önemlisi de yerli olmayan yazılım şirketlerine uygulanmayan vergiler yüzünden ülkemiz her yıl   1,2 milyar TL vergi kaybı yaşamaktadır” dedi.

Türkiye’de son yıllarda büyük gelişim gösteren yerli yazılım sektörünün önünü açmak için TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli işletim sistemi Pardus’ü yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile kamu kuruluşlarında zorunlu hale getirme çalışmaları hükümet tarafından devam etse de uzmanların “yeni petrol” olarak tabir ettiği yerli yazılım sektörünün büyümesine, yerli olmayan yazılımlara uygulanmayan vergi zorunluluğu büyük engel oluyor.

Yazılımda İthalat Hacmi 11,9 milyar TL

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) rakamlarına göre yazılım sektörünün hacmi yıllık 11,9 milyar TL iken, bu rakamın yaklaşık  3 milyar TL sini yerli yazılım oluşturuyor.Yerli olmayan yazılım ise 6 milyar TL’lik bir paya sahip.

Yerli Olmayan Yazılım Kullanımı Cari Açığı Yükseltiyor

Yazılımların şirketlerin en önemli bilgilerini içinde barındırdığını belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, bu tarz bilgilerin yurt dışı kaynaklı şirketlerin elinde olmasının ülkemiz açısından yarattığı tehlikenin önemle altını çiziyor. Yerli olmayan yazılım kullanımının güvenlik açığı dışında ülke ekonomisine de her geçen gün darbe vurduğunu belirten Palamut,

“Her sektörde, yurtdışı merkezli şirketler, yerli şirketler gibi vergi öderken, yazılım sektöründe bu durum geçerli değil. Yerli olmayan yazılımların gümrükten geçirilmesi tek bir USB ile gerçekleşebilmektedir ve tespit edilerek takip edilmesi neredeyse imkansız durumdadır. Günümüzde artık internet üzerinden download edilerek Türkiye’ye sokulan yazılımların yarattığı bu kayıt dışı ekonomi; her geçen gün ülkemize daha fazla zarar vermektedir.

Ülke olarak artık yazılım sektörümüz ve özellikle Türk yazılımcıları dünya sıralamasına girebilecek durumdayken ve çok fazla Türk yazılım firmamız varken, yerli olmayan yazılım firmalarından hizmet almak ülkemiz ekonomisi açısından, özellikle bu dönemlerde sorgulamamız gereken bir durumdur. Türk sanayisi başta olmak üzere tüm kamu kuruluşları bu konuda daha hassas olmalılar. Yazılım ve ekonomi olarak dışa bağımlılığımızı olabildiğince azaltmamız gereken bir dönemdeyiz. “

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password